Przestępstwa narkotykowe należą do szczególnego rodzaju naruszeń prawa, dlatego oprócz Kodeksu Karnego, są regulowane także specjalnym aktem – Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. W artykule przybliżamy rodzaje przestępstw narkotykowych oraz radzimy, dlaczego w przypadku popełnia takiego czynu, warto skonsultować się z adwokatem.
Przestępstwa narkotykowe – rodzaje
Przestępstwa narkotykowe są uregulowane w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Zostały w niej zapisane przede wszystkim zasady i tryb postępowania dotyczące przestępstw narkotykowych. Rozdział 7. kodeksu karnego wyróżnia natomiast konkretne typy przestępstw związane z posiadaniem i handlem narkotykami. Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdego z wyodrębnionych przestępstw narkotykowych.
Posiadanie narkotyków
Najpowszechniejszym przestępstwem związanym z narkotykami jest ich posiadanie.Polskie prawo uchodzi z tego powodu za dość restrykcyjne, ponieważ większość krajów dopuszcza posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek.
Jak mówi artykuł 62 ust. 1. wspomnianej Ustawy: kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności od miesiąca do lat 3.
Za posiadanie znacznej ilości nielegalnych substancji, sąd może wymierzyć karę w przedziale od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Z dotychczasowych orzeczeń wynika, że duża ilość narkotyków to taka jednorazowo jest w stanie zaspokoić potrzeby kilkudziesięciu osób. Jeśli natomiast sprawca posiada niewielką ilość substancji odurzających, grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. W każdym przypadku sąd rozpatruje sprawę indywidualnie, dlatego poszczególne interpretacje mogą się różnić.
Handel narkotykami
Przez handel narkotykami ustawodawca rozumie czyny takie jak przywóz, wywóz, wewnątrzwspólnotowe nabycie lub wewnątrzwspólnotową dostawie środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej. Zapisy dotyczące wewnątrzwspólnotowego przepływu narkotyków dotyczą sytuacji, kiedy nielegalne substancje, które znalazły się na terenie Polski, pochodzą z któregokolwiek kraju Unii Europejskiej. Przywóz i wywóz dotyczy natomiast przemytu narkotyków spoza państw UE.
Wszystkie wymienione wyżej czynności są zagrożone karą grzywny oraz kary pozbawienia wolności do lat 5. Kara może wzrosnąć, jeśli mamy do czynienia ze znaczną ilością przemycanego towaru lub jeżeli czyn został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Udzielanie narkotyków innej osobie
Udzielanie narkotyków innej osobie, to ułatwianie albo umożliwianie ich użycia, albo nakłanianie do ich użycia. Takie zachowanie podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyższe kary przewidziane są w przypadku, kiedy wymienione wyżej czyny w stosunku do małoletniego, a także, jeśli były podejmowane w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.
Jak adwokat może pomóc w sprawie przestępstwa narkotykowego?
W związku z tym, że każda ze spraw narkotykowych odbywa się w innych okolicznościach, a sprawcy działają w wyniku różnych intencji, ważne jest dokładne ustalenie tych kwestii, ponieważ mają one kluczowe znaczenie dla kwalifikacji prawnej oraz ostatecznego wyroku. Z pomocą w skomplikowanych przestępstwach narkotykowych przychodzą adwokaci, którzy są w stanie zastosować dostępne środki, aby Sąd wymierzył sprawcy jak najłagodniejszy wymiar kary. Jednym z możliwych rozwiązań jest np.
skazanie bez przeprowadzenia rozprawy uregulowane w art. 335 k.p.k. Oskarżony uzgadnia wówczas z prokuratorem wymiar kary albo orzeczenie środków karnych.