Polacy chętnie korzystają z możliwości pracy za granicą, dlatego coraz częściej stają przed koniecznością kontaktu z niemieckimi urzędami skarbowymi oraz tamtejszym systemem podatkowym. Jedną z najpopularniejszych branż, w której znajdują zatrudnienie nasi rodacy są usługi budowlane – dotyczy to zarówno osób, które podejmują pracę w niemieckich firmach, jak i tych, które decydują się na rozwinięcie własnej działalności. Wykonywanie tego typu usług podlega szczególnym regulacjom podatkowym, które wiążą się z dodatkowymi obciążeniami. Jak ich uniknąć? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.
Czym jest Freistellungsbescheinigung?
Niemieckie Freistellungsbescheinigung to zaświadczenie, które pozwala płatnikom uniknąć zapłaty podatku budowlanego (Bauabzugsteuer). Ten szczególny rodzaj obciążenia dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy zlecają tego typu usługi. Przepis został określony w niemieckiej ustawie o podatku od towarów i usług (§2 Umsatzsteuergesetz). Zobowiązuje on zleceniodawcę do potrącenia 15% od kwoty zapłaty, widniejącej na rachunku wystawionym przez wykonawcę (zleceniobiorcę). Pieniądze są odprowadzane na konto urzędu skarbowego i można je odzyskać poprzez przedstawienie aktualnego zaświadczenia Freistellungsbescheinigung.
Zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech – jaki wniosek złożyć?
W celu otrzymania zwrotu podatku od usług budowlanych przedsiębiorca musi złożyć wniosek (Antrag auf Erstattung von Abzugsbeträgen (§ 48c Abs. 2 EStG) w odpowiednim dla siebie urzędzie skarbowym. Z racji tego, że jest to szczególny rodzaj podatku dochodowego, składka jest odprowadzana w ramach zaliczki na rok, w którym miało miejsce wykonanie usług budowlanych. W razie nadpłaty zostanie ona zwrócona po złożeniu deklaracji podatkowe za dany rok. Wniosek o zwrot podatku należy złożyć według obowiązującego oficjalnie wzoru, który można znaleźć w internecie. Przedstawienie zaświadczenia nie może odbyć się później niż z końcem drugiego roku kalendarzowego po wykonaniu zlecenia.
Kto jest zobowiązany do płacenia podatku budowlanego?
Przy zakładaniu firmy należy upewnić się, jakie podatki będą nas obowiązywały w związku z rodzajem prowadzonej działalności. W przypadku firm, wykonujących zlecenia budowlane na terenie Niemiec, obowiązkowe jest odprowadzanie podatku budowlanego, na czym wykonawcy tracą aż 15% swojego wynagrodzenia. Kogo dokładnie dotyczy to zobowiązanie?
- przedsiębiorstw, dla których były wykonywane prace budowlane,
- wszystkich osób prawnych prawa publicznego,
- rolników i leśników płacących podatek ryczałtowy,
- przedsiębiorców, którzy dokonują wyłącznie transakcji zwolnionych z podatku,
- małych firm na podstawie §19 Umsatzsteuergesetz.
Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku o Freistellungsbescheinigung trwa zazwyczaj około miesiąca i jest wydawane na określony czas, co oznacza, że trzeba je odnawiać po upływie tego okresu. W tym celu przedsiębiorca musi ponownie złożyć komplet, potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej.
Istnieją sytuacje, kiedy podatek nie jest pobierany bez składania wniosku – dzieje się tak np. wtedy, kiedy odbiorcą usługi jest osoba fizyczna.
Ponadto, podatku Bauabzugsteuer nie zapłacą także firmy, które nie przekroczą w ciągu roku określonej kwoty zysku z tytułu wykonywania robót budowlanych. Wartość ta została określona na 5000 euro lub 15000 w przypadku odbiorców, którzy posiadają wyłącznie przychód zwolniony z opodatkowania.