Rejestracja samochodu w Niemczech to ważna kwestia, o którą powinna zadbać każda osoba planująca dłuższy pobyt u naszych zachodnich sąsiadów. Niedopełnienie tego obowiązku w terminie wiąże się bowiem z koniecznością uiszczania cyklicznych opłat oraz dokonywania corocznych wizyt w Polsce na przeglądzie technicznym pojazdu. Z tego powodu, bez względu na to, czy potrzebujesz zarejestrować nowy pojazd, czy jedynie przerejestrować na niemieckie tablice swoje dotychczasowe auto – powinieneś możliwie najszybciej dopełnić tej formalności. To, co może budzić pewne wątpliwości, to przede wszystkim koszt takiej usługi. Szczegółowe wyjaśnienie tej kwestii znajdziesz w poniższym artykule.
Rejestracja samochodu w Niemczech – wszystko, co musisz wiedzieć na początek
Instytucją, która zajmuje się w Niemczech kwestiami rejestracji samochodu, jest wydział komunikacji, czyli Zulassungsstelle lub Zulassungsbehörde. W pierwszym kroku należy jednak wykupić w wybranej, niemieckiej ubezpieczalni polisę OC (KFZ-Haftpflichtversicherung), która jest obowiązkowa na terenie tego kraju. Kierowcy powinni przy tym pamiętać, aby bezpośrednio po zakupie skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym w celu nadania eVB-Nummer, czyli wstępnego numeru poświadczającego ubezpieczenie. Będzie on bowiem potrzebny do dokończenia procedury w niemieckim wydziale komunikacji. Oprócz niego na liście dokumentów wymaganych do rejestracji samochodu w Niemczech znajdują się:
- dowód osobisty/paszport;
- karta pojazdu;
- świadectwo rejestracji otrzymane od poprzedniego właściciela;
- dotychczasowe tablice rejestracyjne;
- potwierdzenie ważności przeglądu technicznego;
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania emisji spalin;
- potwierdzenie meldunku na terenie Niemiec;
- upoważnienie dla urzędu skarbowego do pobrania z konta bankowego należnej kwoty za podatek drogowy.
Po złożeniu dokumentacji wydział komunikacji zajmie się ich weryfikacją, a następnie unieważni dotychczasowe tablice i nada nowe numery rejestracyjne. Zadaniem kierowcy będzie już tylko zakup nowych tablic. Na koniec urzędnicy umieszczą plakietki TÜV oraz AU.
Przerejestrowanie samochodu w Niemczech
W przypadku przerejestrowania auta w Niemczech cała procedura wygląda dość podobnie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wskazanych przez wydział komunikacji terminów. Jeśli Twój pobyt w Niemczech ma charakter tymczasowy, wówczas samochodem na polskich tablicach rejestracyjnych możesz przemieszczać się max. przez 12 miesięcy. W innej sytuacji masz obowiązek możliwie najszybszego przerejestrowania auta na niemieckie tablice, a kategorycznie nie powinieneś przekroczyć terminu 183 dni od Twojego przyjazdu do Niemiec. Aby przerejestrować samochód, również należy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji wraz z kompletem dokumentów:
- dowodem tożsamości;
- Europejskim Certyfikatem Zgodności (COC);
- kartą pojazdu;
- ważnym przeglądem technicznym;
- umową kupna;
- tablicami rejestracyjnymi;
- eVB-Nummer.
Ile to kosztuje?
Przerejestrowanie auta na niemieckie tablice wiąże się z pewnymi kosztami. Opłaty w tym przypadku dotyczą:
- wykonania przeglądu technicznego samochodu (ok. 100 euro);
- kosztów rejestracji (ok. 30 euro);
- zakupu nowych tablic rejestracyjnych (ok. 30 euro);
- kosztów związanych z ubezpieczeniem pojazdu i zapłatą podatku drogowego (kwestia indywidualna).
O ile większość kosztów jest stała, o tyle kwota wykupienia polisy OC może być naprawdę różna. Do wyceny ubezpieczenia samochodowego bierze się bowiem pod uwagę wiele czynników, a wśród nich można wskazać m.in.:
- markę i model samochodu;
- pojemność i moc silnika;
- adres zameldowania;
- liczbę przejeżdżanych każdego roku kilometrów;
- liczbę bezwypadkowych lat.
W Niemczech cena polisy OC uzależniona jest od doświadczenia kierowcy i czasu posiadania przez niego prawa jazdy. Dlatego wpływ na ostateczną kwotę ubezpieczenia ma także klasa SF (Schadenfreiheitsklasse) kierowcy. W tym przypadku działa zasada: im wyższa klasa SF, tym mniejszy koszt polisy OC. Jak się zatem okazuje, na najkorzystniejsze warunki ubezpieczenia mogą liczyć doświadczeni kierowcy, którzy mogą pochwalić się długim okresem bezwypadkowej jazdy.