Ubezpieczenie samochodu w Niemczech to obowiązek spoczywający na każdym kierowcy. Jeśli zatem przebywasz na stałe za zachodnią granicą i posiadasz własne auto, musisz pamiętać o konieczności przerejestrowania pojazdu na tablice niemieckie, a następnie wykupieniu odpowiedniej polisy samochodowej.
Ubezpieczenie samochodowe w Niemczech – najważniejsze informacje dla kierowców
Kluczowym dokumentem, który musi posiadać każdy właściciel samochodu zarejestrowanego w Niemczech, okazuje się ubezpieczenie OC. Polisa ubezpieczeniowa chroni bowiem kierowców przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim. Takie ubezpieczenie pokrywa wówczas koszty nie tylko zniszczonego mienia, ale również spowodowanych szkód osobowych. Polisę OC wykupuje się zwykle na 12 miesięcy, a umowa przedłuża się automatycznie o kolejny rok kalendarzowy, jeśli właściciel pojazdu nie wypowie jej samodzielnie najpóźniej do dnia 30. listopada. Cena ubezpieczenia może być natomiast różna, a jej ostateczna wysokość uzależniona jest od kilku czynników takich jak:
- marka i model samochodu lub tzw. numery HSN i TSN;
- data dokonania pierwszej rejestracji pojazdu;
- liczba kilometrów przejeżdżanych autem w skali roku;
- dane kierowcy lub kierowców (data urodzenia, data wydania prawa jazdy, adres zamieszkania);
- dane poprzedniego ubezpieczenia, jeśli takie wcześniej istniało (w tym nazwa firmy ubezpieczeniowej, numer ubezpieczenia, klasa SF).
Warto dodać, że wysokość składki na polisę OC może znacznie się różnić w zależności od ubezpieczalni. Dlatego szukając odpowiedniego ubezpieczyciela, należy stawiać na firmy, które uwzględnią dotychczas zdobyte przez kierowcę zniżki (również te pochodzące z innych państw, w tym z Polski), które mogą wyraźnie zmniejszyć ostateczny koszt ubezpieczenia samochodowego.
Co więcej, w Niemczech jest możliwość zarejestrowania samochodu na jedną osobę i wykupienia ubezpieczenia OC na inną, wskazaną osobę. Wygasła polisa (przyczyną może być np. nieopłacenie należnych składek) może skutkować wycofaniem samochodu z ruchu poprzez konfiskatę tablic oraz dowodu rejestracyjnego. Nieważne ubezpieczenie OC może wiązać się w Niemczech również z wysokimi karami pieniężnymi. Warto zatem dopilnować tej kwestii.
Ubezpieczenie samochodowe w Niemczech – jakie są dodatkowe możliwości?
Podobnie jak w Polsce, tak i w Niemczech właściciele samochodów mogą zdecydować się na wykupienie – oprócz podstawowej polisy samochodowej – również dodatkowego ubezpieczenia autocasco (AC). U naszych zachodnich sąsiadów funkcjonują dwa rodzaje AC:
- częściowe AC (niem. Teilkasko) – ubezpieczenie pokrywa wówczas szkody z tytułu kradzieży samochodu lub jego części, włamania do auta, zniszczeń powstałych wskutek burzy, gradu lub powodzi, a także pęknięcia szyb;
- pełne AC (niem. Vollkasko) – obejmuje ponadto zabezpieczenie dla kierowców na wypadek szkód powstałych z bezpośredniej winy właściciela samochodu oraz szkód wyrządzonych przez osoby trzecie w momencie, gdy niemożliwie jest pociągnięcie ich do odpowiedzialności (np. gdy sprawca szkody zbiegł z miejsca zdarzenia).